המילים של עופרה אוראו, אבישי חורי

המילים של עופרה אוראו

המילים של עופרה אוראו

אבישי חורי

מחיר: 0 ₪
הוצאה לאור: הארץ
שנה:
2017
אורך:
12:15
קריינים: נתלי פיינשטיין
קטגוריות: ספרות מקור

ספרים חדשים

סיפור קולי - "המילים של עופרה אוראו" מאת אבישי חורי:
הזוכה במקום השני בתחרות הסיפור הקצר של עיתון הארץ תשע"ז.
נימוקי השופטים:
פנס בעין של ילד בבית הספר הוא כתירוץ שמאפשר לעופרה, גיבורת הסיפור, לעשות קפיצת דרך ממקום למקום: מאופקים לבאר שבע, מקיוסק לקניון, ממוכרת לקונה, מהיותה ילדה לאם אל היותה אם לילד. קפיצת הדרך היא גם מעניין לעניין: מבושה ישנה אל תקווה עכשווית. ומהי אותה תקווה עכשווית? לא להתבייש, או שמא דווקא לשתוק ולגלות את הכוח שבאיפוק?
לא רק תבונת הנפש ניכרת אצל מחבר הסיפור אלא גם תבונת העלילה. ראויה לשבח פעולת צירוף הרכיבים מתוך המציאות, שרלוונטיים לאמי הצג יותר רה שלו על אודות יתמות ועל אודות אימהות. הייצוג הבין־דורי בסיפור זה שובר את הלב במיוחד על רקע המציאות הישראלית המוכרת לנו היום, התנגשות בלתי פוסקת בין כוחות מושכים ומבקשים.
התגלית בדבר המלה "אוראו" מגיעה בדיוק בזמן הנכון ומייצרת בנו קורא־ילד, שמגלה מה שנמסר לו "מלמעלה" ולומד איך להתנהג עם הסיפור.
יש משפט אחד בסיפור שבזכותו הוא ראוי לפרס: "אולי בלי מלים היתה שותקת פחות". כשהגיבורה מחליטה לוותר על המלים שגורמות למאורעות קשים מההיסטוריה לחזור היא נתקלת בחומה בצורה. לכוחות ההיסטוריה יש יתרון במאבק. התימה הרדיקלית איננה גורעת מחוויית הקריאה השלמה, שבה, בין היתר, מתפתחת מטאפורת הראייה בכלל והעין בפרט, ומגולמת בחומרי המציאות המיוצגים וגם בלשון, בין חושך לאור, בין כתיבה למחיקה. (נוית בראל, תמר מרין וצביקה ניר)


אבישי חורי. בן 25, גר בבאר שבע, כותב שירה. היה כתב ועורך בעיתון "במחנה", תלמיד ישיבה, רועה צאן ומדריך במכינת "בית ישראל". כיום עובד בחנות הספרים "עשן הזמן" בבאר שבע ו"ממש בקרוב אגלה מה אני רוצה לעשות״.
הצג פחות
הוספה למשאלות