הצלה, נילי גפן
סיפור קולי - "הצלה" מאת נילי גפן:
הזוכה במקום השלישי בתחרות הסיפור הקצר של עיתון הארץ תשע"ז.
נימוקי השופטים
הספר "חייבים לדבר על קווין", של הסופרת האמריקאית ליונל שרייבר משנת 2003 (שעובד גם לסרט מצליח) פרש לפני הקוראים מערכת יחסים קשה בין אם לבנה, שפירותיה כה הורעלו עד שהמיתו כמעט את כל סביבתם באחרית טרגית נוראה.
"חייבים לדבר על עומר", הייתי מכנה את הסיפור שלפנינו שכותרתו היא "הצלה". כותרת רב־משמעית המלווה את הקורא לאורך כל הסיפור בסימני שאלה לאיזו הצלה כיוונה הכותבת ושל מי.
סגנון הסיפור הקצבי והתזזיתי לוכד את הקורא ומצליח ל הצג יותר העביר לתוך נשמתו את עוצמת חיבוטי הנפש של גיבורת הסיפור, אותה אם, גליה, העומדת לפני התפרקות נפשית ופיסית בסיטואציה קשה, ואולי חסרת מוצא, שהיא חלק ממערכת היחסים שלה עם עומר, בנה בן ה-11, ילד בעייתי ודחוי.
הכותבת מחברת בכישרון רב בין משלבי שפה שונים. ביטויים רבי־עוצמה משתלבים עם שפה עממית יום־יומית ששיאה סיומת הסיפור: "כוסאמק". הקפיצה בין המשלבים השונים משרתת את התהפוכות בנפשה של האם המיוסרת.
המבחן העצמי של האימהות, נושא שעלה פעמים רבות במבחר הסיפורים שהוגשו לתחרות, מוצא את ביטויו בסיפור זה במלוא חריפותו. אמצעי ההבעה של הספקות בדבר מהותה של אימהות "טובה ונכונה", בעיקר במקרים קיצוניים, הם עזים ונוגעים ללב ואינם יכולים להשאיר את הקורא אדיש.
העובדה שהסיפור נותר "פתוח" מעניקה לו עוצמות נוספות. הקורא המזדהה מוצא עצמו בסופו של הסיפור כמי שהוטלה לתוך נפשו האחריות להמשכו של הסיפור, ל"הצלה", לגורלם של גליה, עומר ושאר הדמויות. (נוית בראל, תמר מרין וצביקה ניר)

נילי גפן. בת 42. מטפלת בפסיכודרמה ואמא לשלושה ילדים.
הצג פחות
הוספה למשאלות