תעלומת העיניים השחורות-כחולות, אלכס פז-גולדמן

תעלומת העיניים השחורות-כחולות

תעלומת העיניים השחורות-כחולות

אלכס פז-גולדמן

מחיר: 35 ₪
הוצאה לאור: כנרת
שנה:
דצמבר, 2014
אורך:
07:02:22
קריינים: אביב לירון
קטגוריות: גילאי 11-13
פרסים: פרס דבורה עומר 2017

עוד מאותו סופר

ספרים חדשים

ספר קולי - "תעלומת העיניים השחורות-כחולות" מאת אלכס פז-גולדמן:
זוכה פרס דבורה עומר על ספר נוער מצטיין.
כשצבי מגיע לישראל, ‬לכיתה חדשה, ‬ומגלה שהושיבו אותו ליד אורית, ‬הוא לא מבין למה זה קורה לו. מה לו, ‬תלמיד מצטיין ובן למשפחה אמידה מארצות הברית , ולתלמידה הכי מעצבנת בכיתה, הילדה הקולנית מרמת-עמידר?
אבל הפכים נמשכים לפעמים זה לזה, ‬ועד מהרה צבי מגלה שאורית דומה לו הרבה יותר משחשב. כשפצע נורא מהעבר שב ונפתח, ומאיים לפרק את משפחתה של אורית, ‬צבי ממהר לעזור לחברתו. אליהם מצטרף ידידו הטוב מוטי, ‬ויחד יוצאים השלושה לחשוף את האמת שכולם מנסים להסתיר. ‬הם לא יודעים שבתום ההרפת הצג יותר קה, ‬החיים של שלושתם לא ישובו להיות כפי שהיו.
מאות הורים שאישפזו את ילדיהם בבתי חולים בשנים 1949-1954 שמעו את המשפט הבא כאשר באו לקחת את ילדם או ילדתם: ה"ילד\ה שלך מת". הם לא קיבלו תעודת פטירה וגם לא קבר להשתטח עליו. 16 שנים לאחר מכן, בשנת 1966 החלו להגיע צווי גיוס לילדים "המתים" ועוררו תקווה בקרב אותן משפחות, שמעולם לא האמינו כי ילדם מת, שהילד בחיים. בשנת 1967 חוזר הרב שמואל-אבידור הכהן מלוס אנג'לס ובפיו ידיעה מסעירה: ילדי תימן נמכרו לאמריקה ב-5,000$. מאז ועד 2001 קמו ארבע ועדות חקירה ותשובה מלאה לתעלומה טרם ניתנה. על עדויות שנמסרו הוטל צו חיסיון ל-70 שנה.
אלכס פז–גולדמן הוא איש הייטק בכיר וסופר. ‬ילדותו עברה עליו בניסיונות להצטרף לחסמב"‬ה, ‬אך כאשר חטף זרם מהמערה החשמלית בפעם השלישית, ‬לא נותרה לו ברֵרה והוא ייסד בעצמו חבורה שהיתה כה סודית עד שחבריה לא ידעו על קיומה. ‬מה לו אשכנזי טהור, דור שני לשואה, ולפרשה עלומה זו? האם גם כיום כאשר תרבות ספרות הילדים העכשווית, עוסקת בחנונים, ערפדים וקוסמים, יש מקום לספרות ילדים שעלולה להצית ויכוח עדתי על טראומות שטרם הגלידו?
הצג פחות
הוספה למשאלות